Get Adobe Flash player

klubmamuski banner

 

"Plama" i 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - Teatr Lalek we Wrocławiu zaprasza

 

 

1 czerwca 2014 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek rusza II edycja PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI (1 - 8 czerwca 2014). Nowy Teatr to w naszym rozumieniu nie tyle kategoria estetyczna, co sposób traktowania widza. Niezależnie od przyjętej konwencji artystycznej najważniejsze jest dla nas, by przedstawienie stawiało odbiorcy istotne pytania, miało temat, a nie tylko morał. Dlatego właśnie stawiamy przede wszystkim na nową polską dramaturgię, poruszającą tematy bliskie współczesnemu dziecku, a także na nowatorską formę inscenizacji.

Podczas ośmiu dni festiwalu widzowie zobaczą najlepsze przedstawienia dziecięcych teatrów z całej Polski i nie tylko. Nowatorskie, pomysłowe i odważne spektakle dla dzieci przywiozą do nas m.in. Białostocki Teatr Lalek, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, łódzki Teatr Pinokio, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu,Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach i warszawski Teatr Lalka. Integralną częścią Przeglądu jest, jak w roku ubiegłym, ogólnodostępny, interdyscyplinarny OGRÓD SZTUK, w ramach którego odbędzie się szereg bezpłatnych warsztatów literackich, plastycznych, teatralnych i muzycznych, prowadzonych m.in. przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, specjalistów z Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zespół MAŁE INSTRUMENTY i wielu znakomitych twórców indywidualnych (m.in. Agnieszkę Wolny-Hamkało i Tomasza Brodę).

Patronat nad 2. Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury, patronat honorowy – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Na rozpoczęcia 2. PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI przygotowano premierę spektaklu "PLAMA" dla przedszkolaków w reżyserii Martyny Majewskiej. Współczesna baśń opowiadająca o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemienia w przebrzydłą, czarną plamę (ble!).Pomysłowa plama, próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przemienia się między innymi w czarną limuzynę,stado ptaków, kameleona i... lody owocowe. Oglądając perypetie Plamy, wszystkie gwiazdy Wszechświata układają się w uśmiech i zadziornie mrugają do dzieci.

„Plama” to spektakl oparty na kontrastach. Debiutująca reżyserka spotyka się w nim z doświadczoną aktorką. Minimalistyczna scenografia zderza się z bogactwem efektów multimedialnych. Twórcy korzystają z najnowocześniejszych środków teatru formy, czerpiąc jednocześnie z baśniowych motywów i tradycji bajek zen.

reżyseria MARTYNA MAJEWSKA
w roli głównej ANNA KRAMARCZYK
scenografia ANNA HAUDEK
muzyka DAWID MAJEWSKI
projekcje JAKUB LECH

 

Animowany spot zapowiadający Przegląd: http://www.youtube.com/watch?v=pL-8lOXvn64&list=UUCoKzhvYhxYYV7GAfjpxU_A

Szczegóły: www.przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl